I 2013 modtog Hammel Cykle Klub en donation fra Team Rotary Favrskov som blev brugt på indkøb af lånecykler til nye medlemmer. Cyklerne har været i brug gennem hele sæsonen og har resulteret i at mange flere er blevet aktive medlemmer af klubben.

 

I år har klubben igen fået en donation fra Team Rotary Favrskov. Og denne gang er det klubbens talentudvikling der tænkes på ifm pengene.

 

 

Klubben har en flok rigtig stærke talenter på både landevej og MTB. Og der er kørt flere mesterskaber hjem. Talentudviklingen får nu et yderligere skub med pengene fra TRF. "Vi er rigtig glade for donationen fra Team Rotary Favrskov. Det kræver mange ressourcer at tilbyde struktureret træning og målrettet talent-udvikling og pengene fra TRF er en rigtig god støtte hertil, udtaler klubbens formand Benny Hagelskjær".

 

Talentarbejdet bærer frugt
At det ikke er tom snak at klubben råder over mange talenter beviste klubben i søndags. På klubbens nye MTB-hjemmebane i Hammel Mølleskov og på Klintholm, afvikledes anden afdeling af MTB Vintercuppen med knap 150 deltagere fra det meste af Jylland.

 

I Ungdoms-klassen blev Jakob Toft Petersen nr. 1, Alexander Young Andersen nr. 2., Torben Severinsen nr. 4 og Mathias Hanghøj Poulsen nr. 5.

 

I børneklassen blev Sander Kirk nr. 2, Rune Christensen nr. 3 og Casper Kaysen nr. 4.

 

Og i H50 besatte Jørgen Nielsen 2. pladsen, med Henrik Holm Nielsen på en 3. plads. Der var 21 Hammel-ryttere til start og klubben satte sit tydelige fingeraftryk på løbet.

 

Løbet blev afviklet i vådt og blæsende efterårs/vintervejr, så de 100 liter kartoffelsuppe som klubbens frivillige serverede efter løbet, faldt på et tørt sted (eller man fristes nærmere til at sige "varmede på et koldt sted").

 

IMG 5129

IMG 5130

IMG 5171

IMG 5174

Sponsor

Boyum-IT-logo
tn Bbyens vvs
nytsyn-logo
GoForm-logo
Fricykler-logo
SCITEQ_logo
tikioeb 
barndt1
tn alpha
 Jydsk Bil-Indretning
Marcello
Skantag_logo
Lindberg

Klank Efterskole

tn borkop-cykler

tn FrodeLaursen
tn cj-juletraer
 Pedersen -Nielsen
Primaer logo positiv 
bikebird_logo
tn Byens Massør
 Konditorbageren
Slagteren 
FavrskovPosten 
fair cykling

Hammel Cykle Klub